تعمیر و نگهداری پکیج دیواری و داکت اسپلیت

اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۵ در: بلاگ, سرمایشی, گرمایشی

 

برای تربیت متخصصین راهبری و تعمیر و نگهداری باید یک برنامه آموزشی تدوین و اجرا شود، به طوری که این افراد کاملاً با خصوصیات سیستم های توهیه مطبوع هوا همچون داکت اسپلیت و دستگاه های تبرید و موتورخانه ها، دیگ های بخار، آبگرم و پکیج دیواری و اجزاء مکانیکی آن و همچنین مسئولیتی که قرار است به عهده گیرد، آشنا شوند.

نیازهای اساسی در تعمیر و نگهداری سیستم های فوق عبارتند از: نظافت و تمیزی؛ کیپ و غیر قابل نفوذ بودن؛ روانکاری به موقع؛ وجود وسایل ایمنی.

نظافت و تمیزی باید شامل کل سیستم تهویه مطبوع داکت اسپلیت، اعم از داخل دستگاه ها و محل نصب آن ها باشد. تمیزی سیستم نشانه ای از توان مدیریتی مسئولین راهبری و نگهداری سیستم است. وجود کثافت و رسوب در دستگاه های داکت اسپلیت، دستگاه های تبرید و پکیج دیواری روی میزان انتقال حرارت، جریان سیالات و روغن تأثیر منفی گذاشته و موجب ناکارایی و خرابی زود هنگام اجزاء سیستم می شود.

 

موتورها، دمپر ها و غیره باید منظماً روانکاری شده و سیستم روغنکاری چیلر نیز باید همواره در وضعیت خوب نگهداشته شود. قصور در این کار سبب تخریب نابهنگام یاتاقانها شده و می تواند خسارات عمده ای را به سیستم وارد سازد.

تمامی وسایل ایمنی باید همواره سالم و فعال نگداشته شوند. این وسایل از بروز اشکالات کوچکی که می توانند سبب خسارات بزرگ شوند، جلوگیری می کنند و بدین لحاظ هرگز نباید آن ها را از سیستم در حال کار جدا کرد.

به دلیل تعدد مدل ها و تفاوت های هر نوع از دستگاه های داکت اسپلیت، تبرید و پکیج دیواری  که توسط کارخانجات مختلف ساخته شده اند، این اطلاعات ممکن است همیشه کاربرد نداشته باشند و نگهداری و تعمیر هر دستگاه به روشی متفاوت صورت پذیرد که در اینجا کلیات آن مطرح گردید؛ اما چیزی که باید به یاد سپرده شود، این است که همواره دستورالعمل کارخانه سازنده بر هر توصیه دیگری مقدم است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    سبد خرید