ملاحظاتی در خصوص طراحی سیستم های داکت اسپلیت

اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۵ در: بلاگ, سرمایشی

داکت اسپلیت

محل دستگاه های هواساز داکت اسپلیت باید از نظر راحت بودن کانال کشی هوای تازه، هوای برگشت و هوای ورودی به رون ها و نیز لوله کشی مورد توجه قرار گیرد. غالباً محل های مناسب برای داکت اسپلیت یکی در نزدیکی موتورخانه ها (دستگاه های تبرید) و دیگری در طبقات میانی ساختمان است. (هر چند امروزه پکیج دیواری این مشکل را به آسانی حل کرده است و با نصب یک پکیج دیواری دیگر نیازی به راه اندازی موتورخانه نمی باشد)کمتر ساختمانی تنها یک کاربرد دارد. اغلب ساختمان های بزرگ دارای قسمت های مختلفی با کاربری های گوناگون هستند. برای مثال ساختمان های مدارس دارای قسمت هایی مانند کتابخانه، آزمایشگاه، کلاس درس، قسمت دفتری، سالن ورزش و آمفی تئاتر هستند. از نظر اصولی بهتر است که در صورت امکان هر یک از فضاها یا کاربری خاص به صورت یک زون در نظر گرفته شود و با دستگاه هواساز داکت اسپلیت مخصوص به خود تهویه گردد. در این صورت هم ویژگی های طراحی حفظ خواهد شد و هم هر زمان که آن بخش نیاز به تهویه مطبوع و داکت اسپلیت داشته باشد، می توان دستگاه را روشن کرد و شرایط آسایش را در آن محل برقرار ساخت. در ساعاتی نیز که از محل استفاده نمی شود، دستگاه خاموش می گردد و بدین صورت در مصرف انرژی صرفه جویی خواهد شد.

داکت اسپلیت

در برخی قسمت های دیگر نیز که فقط یک بخش کوچک به تهویه مطبوع داکت اسپلیت نیاز دارد و بخش اعظم ساختمان به تهویه مطبوع داکت اسپلیت نیاز ندارد، بهتر است که برای بخش کوچک از دستگاه های تبرید مجزا و یا هواساز و فن کویل های مستقل استفاده شود. البته ای امر ممکن است هزینه های بیشتری در برداشته باشد ولی از لحاظ کارکرد دستگاه ها و نیز هزینه های مربوط به انرژی صرفه جویی قابل توجهی خواهد شد.

هر چند همان طور که گفته شد می توان مدیریت آب گرم و خنک کننده هایی همچون داکت اسپلیت را به صورت مجزا و تفکیک شده توسط پکیج دیواری مدیریت کرد. البته پکیج دیواری نه تنها به علت آن که هر واحد در یک ساختمان می توانند به صورت مجزا از آن بهره مند شوند و با استفاده از آن هزینه های هر واحد مستقل از واحد دیگر می شود، بلکه به دلیل آن که سیستم موتورخانه یک سیستمی است که فضای بسیاری اشغال می کند و پر سر و صدا نیز می باشد، اهمیت پکیج دیواری را که یک جعبه کوچک و قابل نصب در آشپزخانه است و سر و صدای بسیار کمی دارد و به راحتی قابل راه اندازی می باشد نیز، بسیار مورد توجه قرار داده است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    سبد خرید